Кокцидіоз кроликів (печінкова і кишкова форми)
Здорові кролики можуть бути безсимптомним «носії» найпростіших. Ооцисти (яйця), що виділяються з калом, будуть забруднювати навколишнє середовище, їжу і воду. Хвороба в основному відбувається інтенсивно, особливо у молодих тварин у віці до 6 місяців. При дотриманні основних правил зоогігієни, утриманні кролів в сухості і чистоті, ретельної очищенні і промиванні перед дачею соковитих кормів шансів для розвитку кокцидіозу станорвится менше.
Скупчений зміст кроликів і згодовування кормів, забруднених випорожненнями хворих або підозрілих у носійстві тварин підвищують ризик інфікування і загибелі молодняку.
Паразит має життєвий цикл, який триває від 4 до 14 днів. Розвиток хвороби починається після перорального прийому їжі забрудненої ооцистами. Оболонка ооцист руйнується в шлунку звільняючи суперечки. Присутність жовчних і панкреатичних ферментів у дуоденальної частини кишечнику стимулює розвиток спір.
Подальший розвиток паразита порушує діяльність шлунково-кишкового тракту, що веде до атрофії ворсинок тонкого і товстого кишечника, порушуючи тим самим водний і електролітний баланс, призводить до гіпопротеїнемії, зневоднення, порушення всмоктування поживних речовин. Внутрішня стінка кишечника покривається ерозіями і виразками.
Клінічні ознаки
Тяжкість кокцидіозу залежить від кількості потрапили всередину яйцеклітин. Клінічними ознаками є зниження апетиту, здуття живота, депресія, біль у животі і водянисті блідо слизові оболонки, але вони можуть бути відсутніми у дорослих кроликів. В кале часто присутня кров і слиз. Молоді кролики відстають у рості, з-за побічних ускладнень, пов'язаних з порушенням роботи нирок і печінки зокрема.
Кишковий кокцидіоз
Кишковою формою кокцидіозу страждають в основному молоді особи у віці від 6 тижнів до 5 місяців. Сприяючими факторами є стреси, пов'язані з переміщенням кролів із клітини в клітину, шумом, транспортуванням на значні відстані, імуносупресії внаслідок вакцинації. Відбирання кроликів від матері і переміщення їх в окрему клітку часто стає першим і досить значним стрес-чинником.
Основними симптомами при кишковій формі кокцидіозу є тьмяна, скуйовджена шерсть, пригнічення, зниження апетиту, рясний рідкий діарея, зневоднення, втрата ваги. При втраті ваги до 20% - протягом 24 годин кроленята гинуть. Загибелі часто передують судоми і паралічі, що помилково дає підставу плутати передсмертну агонію з ознаками геморагічної хвороби кроликів. На розтині видно ознаки запалення клубової частини тонкого кишечника, виразки, крововиливи і слиз.
Печінковий кокцидіоз
Печінкова форма кокцидіозу вражає кроликів різного віку. Вона характеризується млявістю, спрагою, збільшенням живота за рахунок збільшення розмірів печінки і жовчного міхура. Ця форма кокцидіозу протікає або як хронічне захворювання протягом декількох тижнів, або вона закінчується смертю протягом 10 днів. При розтині, печінка збільшена, поверхня її вкрита білими або злегка жовтуватими вузликами.
Лікування.
Для лікування хворих на кокцидіоз кроликів застосовують антибіотики (тилозин, окситетрациклін) і кокцидіостатики (трисульфон, соликокс, байкокс, диакокс, бровитакокцид). Список кокцидиостатиков дуже широкий, це зумовлено надзвичайною стійкістю збудника до лікарських препаратів і швидкою адаптацією паразита до них. Лікування повинно тривати щонайменше 5 днів, через 5 днів його рекомендується повторити, а профілактику кокцидіозу необхідно проводити кожні 20 днів.
Під час лікування необхідно проводити дезінфекцію кліток, хворих тримати окремо, уникати забруднення корму фекаліями хворих тварин. На сьогоднішній день самим надійним і дієвим засобом дезінфекції при кокцидіозі є вогонь. Ретельне обпалення підлог, стін, годівниць та інвентарю знищує паразита у зовнішньому середовищі. За кордоном кролівники користуються 10% розчином аміаку.
- Я назвав цю статтю «Як правильно годувати собаку» і назва увазі що я зараз дам відповіді на всі питання, і я знаю точно як правильно годувати цуценя або дорослу собаку, або собаку в похилому віці. Насправді все не так просто.
- У минулій статті https://vetapteka.sumy.ua/a366306-pro-antibiotiki.html ми дізналися що таке антибіотики і коли їх призначають. З моменту винаходу антибіотиків, а це було в 1928 році, все що пов'язано з ними обросло безліччю міфів і страхів.