Ветеринарні антибіотики. Гонка озброєнь.
Антибіотики по праву є найчисленнішою групою препаратів у будь-якій ветеринарній аптеці. Антибіотики покликані боротися з бактеріями, які оточують тварин у повсякденному житті, при збігу певних обставин, які називаються епізоотичним процесом, викликають різні інфекційні захворювання, здатні наносити серйозний збиток у вигляді зниження продуктивності і/або загибелі птиці і тварин.
У 1938 році британські вчені Флорі і Чейн виділили чисту форму пеніциліну що призвело до справжньої революції в медицині. Пеніцилін творив чудеса! Він лікував практично всі бактеріальні захворювання, завдяки пеніциліну було врятовано незліченна безліч життів, але пізніше саме пеніцилін показав приклади виникнення стійкості мікробів до антибіотиків.
Похідні пеніциліну (Біцилін-3, Біцилін-5), до цих пір користуються популярністю у лікарів у селах практично всієї України. Мені доводилося чути найнеймовірніші і немислимі схеми лікування маститів у ВРХ бициллинами від лікарів, які отримали ветеринарне освіта на рубежі 70-80-х років минулого століття. У населених пунктах де ветеринарних фахівців немає (а таких досить багато) власники самі лікують бициллинами пику свиней і мастити корів і кіз застосовуючи їх безконтрольно та на власний розсуд передаючи "схеми" з вуст в уста, з покоління в покоління і часто аргументом виступає фраза типу: "Прадід куми, свахи, двоюрідної сестри все життя пропрацював на фермі і весь час всі хвороби лікував всі Бициллином-3!"
Коли я в 1996 р. закінчила ветеринарний факультет і в бібліотеці Інституту експериментальної і клінічної ветеринарної медицини готував матеріал до дипломної роботи, познайомився з професором, який розповідав як він будучи молодим ветеринарним лікарем вирішував всі проблеми з інфекційними хворобами гентаміцином: "Я брав у кишеню флакон гентаміцину, йшов селом і відчував себе Господом Богом!" Хто тепер застосовує гентаміцин? Це вже майже забутий антибіотик.
Згідно теорії еволюції, у відповідь на винахід будь-якого антибіотика, з роками з'являється популяція стійких до цього антибіотика бактерій. В результаті природного відбору, виростають цілі популяції бактерій стійких до антибіотиків, з якими їм уже доводилося стикатися. Хаотичне застосування, самостійне поєднання, вигадані "зі стелі" або вичитані на спеціалізованих форумах дозування і схеми лікування допомагають цьому природному відбору, а отже сприяють вирощуванню стійких форм бактерій самі власники тварин-покупці антибіотиків.
Історія взаємин антибіотиків і людства нагадує історію гонки озброєння, в якій одна сторона на деякий час домагається переваги, а інша навчається наносити удар. Потім одна із сторін розробляє контрудар на цей удар, а інша протистоїть контр-контрудару.
В даний час випускається величезна кількість різноманітних антибіотиків, кожні 2-3 роки список їх найменувань поповнюється десятками нових назв. Основні українські виробники розробляють і випускають все більше так званих комплексних антибіотиків. Комплексні антибіотики це препарати, які містять у своєму складі більше однієї діючої речовини бактерицидної/бактеріостатичної дії. Поєднання цих діючих речовин покликані взаємодоповнювати один одного, розширювати спектр дії і підсилювати бактерицидну активність ветеринарного препарату. Отже, з часом людство зіткнеться з популяціями бактерій, які будуть стійкими до 2-3-4 антибактеріальних речовин.
Необхідно розуміти, що не існує "сильних" і "слабких" антибіотиків. Судити про "силу" і доцільність застосування того чи іншого ветеринарного антибіотика можна тільки після лабораторного дослідження патматеріалу з визначенням виду бактерії і, найголовніше, чутливості цієї бактерії до того чи іншого антибіотика. На жаль ветеринарне законодавство України робить процедуру дослідження не простий і тому не дуже доступною для звичайного власника тварин на присадибній господарстві і навіть для дрібного фермера. Патологічний матеріал повинен бути відібраний лікарем ветеринарної медицини з дотриманням всіх необхідних умов, потім проба з супровідним документом надсилається в лабораторію, де через 3-4 дні, а іноді і довше, лабораторія дає висновок про те як називається збудник і який антибіотик або кілька антибіотиків будуть найбільш доцільними. На жаль не всі ветеринарні лабораторії володіють можливостями для подібних досліджень, найчастіше вони проводять дослідження на чутливість до застарілим, застосовувалися ще в 70-80-ті роки минулого століття антибіотиків з арсеналу гуманної медицини тому доцільність таких досліджень, тим більше що вони досить дорогі, сумнівна.
Що і говорити що пересічному птицеводу, кролівникові або власнику будь-якого іншого сільськогосподарського тварини в місцевості, де немає в доступній близькості ветеринарного лікаря, що володіє навиком правильно відібрати патматеріал або лабораторії з сучасним обладнанням та можливостями, простіше прийти у ветеринарну аптеку поблизу і купити антибіотик або комплексний антибактеріальний ветеринарний препарат або замовити антибіотик по інтернету і застосовувати його "методом наукового тику" сподіваючись на пораду аптекаря що "це сильний антибіотик і він обов'язково допоможе!" Якщо бактерія, що викликала захворювання виявиться чутливою до запропонованого аптекарем антибіотика тварина або птах одужає, якщо немає-тварина гине, а власник стверджується в думці що йому запропонували слабкий антибіотик, аптекар некомпетентний і потрібно міняти ветеринарну аптеку або антибіотик.
Здавалося б що тут такого! Карусель покупців на радість виробникам і власникам ветеринарних аптек, кругообіг грошових мас... Зараз прийнято всі порівнювати з тим, як робиться в Європі. Один мій друг, недавній випускник ветеринарного факультету, встиг попрацювати півтора року на одній з найбільших свиноферм в Данії і рік такий же свинофермі в США розповідає цікаві речі. Ні датчани ні американці не використовують антибіотиків нових поколінь. В їх арсеналі стрептоміцин і пеніцилін. Фермер не може замостоятельно купити антибіотик і почати лікування.Хворих тварин намагаються не лікувати, а просто знищують. Корова, у якої диагносцирован мастит, підлягає вибракуванню. Лікування дуже дороге захід і власники ферм намагаються більше грошей вкладати в профілактику захворювань, що б не довелося потім витрачатися на ветеринарні та консультації ветеринарного лікаря.
Але тільки фінансова сторона питання турбує фермерів в розвинених країнах? Діяльність тваринницьких підприємств в Європі та США жорстко регулюється державою. Вчені поки що не дали однозначної відповіді на те, як впливає безконтрольне застосування антибіотиків власниками тварин на організм людини, але зросла кількість алергічних захворювань і частішають випадки коли антибіотики в гуманній медицині не працюють навіть при простих та не ускладнених інфекціях, дають підстави припускати, що ці явища взаємопов'язані.
Окрема тема-дотримання термінів каренціі (заборони вживання м'яса або молока і яєць) після застосування антибіотиків. В цивілізованих країнах, де здійснюється реальний контроль за якістю тваринницької продукції каренция дотримується дуже суворо, але в Україні власники тварин, які знають про каренціі не вживають тваринницьку продукцію самі, але просто реалізують її на ринках, користуючись тим, що ветеринарні лабораторії не можуть відстежувати наявність антибіотиків і ангельминтиков в зразках. Антибіотики додаються в молоко для запобігання його скисання.
Історично сформована структура сільського господарства України, де останнім часом переважає т. н. приватний сектор і практично повна відсутність ветеринарної інспекторської служби, роблять практично не можливим належний контроль за якістю тваринницької продукції, особливо тієї, яка реалізується на ринках.Залишається сподіватися, що коли-небудь ветеринарна служба України відвоює втрачені в результаті невдалих реформ і економічної кризи, позиції.
- Я назвав цю статтю «Як правильно годувати собаку» і назва увазі що я зараз дам відповіді на всі питання, і я знаю точно як правильно годувати цуценя або дорослу собаку, або собаку в похилому віці. Насправді все не так просто.
- У минулій статті https://vetapteka.sumy.ua/a366306-pro-antibiotiki.html ми дізналися що таке антибіотики і коли їх призначають. З моменту винаходу антибіотиків, а це було в 1928 році, все що пов'язано з ними обросло безліччю міфів і страхів.