Чим лікувати кокцидіоз 1 ч.
У даній статті опустимо визначення та симптоми захворювання кокцидіоз, про це можна прочитати масу матеріалу погуглити в мережі, але проаналізуємо кокцидіостатики які можна купити на сучасному ринку ветеринарної фармакології України, порівняємо їхні властивості, ціну і спробуємо відповісти на важливе питання: чим лікувати кокцидіоз?
Найбільш відомий і «розкручений» препарат для профілактики і лікування кокцидіозу у птахів , а деякі не без успіху застосовують його і при кокцидіозі у кроликів, це безумовно Байкокс (Ваусох)-продукт німецького концерну Bayer. Байкокс для птиці випускається у пластикових флаконах ємністю 1 літр, являє собою безбарвну рідину без запаху, у якості діючої речовини містить 2,5% толтразурила і розчинник. Необхідно відзначити, що у ветеринарних аптеках часто можна купити Байкокс розфасований в скляні ампули по 1-2 мл Сильно довіряти такій формі фасування не слід, тому що фірма Bayer не дає дозволу на розфасовку своєї продукції в інші обсяги і тому якість того що налите в ампули з етикеткою Байкокс залишається на совісті наливающего. Можна, звичайно, уявити собі, чисто гіпотетично, кришталево чесну людину наливающего в ампули суворо 1 мл нерозбавленого нічим препарату і піклується про добробут покупця і здоров'я його птахи... Але це швидше фантастика.
Але повернемося до сьогодення, фірмовому Байкоксу для птиці в пластиковій літровій пляшці. В настанові зазначено, що препарат застосовують для лікування і профілактики кокцидіозу у бройлерів, індичок, гусей і качок, а на кролячих форумах зустрічаються повідомлення про успішне застосування Байкоксу при кокцидіозі кроликів теж. Птиці препарат застосовують з питною водою два дні поспіль в дозі 7 мг толтразурила (ДВ) на 1 кг маси (28 мл 2,5% розчину Байкоксу на 100 кг маси), що еквівалентно 1 мл 2,5% розчину Байкоксу на 1 л питної води, яку випоюють протягом 48 годин, або 3 мл 2,5% розчину Байкоксу на 1 л питної води, яку випоюють птиці по 8 годин два дні поспіль. У важких випадках захворювання курс лікування повторюють через 5 днів. Враховуючи широту розповсюдження кокцидіозу і тяжкість його перебігу, а так само той факт, що навіть успішно вилікувана перехворіла кокцидіозом птах все одно не дасть очікуваного приросту і не буде досить продуктивною внаслідок поразок ендотелію кишечника і порушення всмоктування поживних речовин з шлунково-кишкового тракту, я б рекомендував застосовувати його для профілактики через кожні 15-20 днів весь цикл вирощування молодняку птиці.
Байкокс належить до групи малотоксичних препаратів, передозування навіть у 10 разів не тягне за собою жодних наслідків для здоров'я птиці, а може лише зашкодити економічному станом фермера. Препарат досить дорогий, на сьогоднішній день ціна Байкоксу перевищує 1600 грн за 1 л, що значно дорожче вітчизняних аналогів.
Абсолютним аналогом Байкоксу є препарат Кокципродин , який випускається в Україні, містить абсолютно те ж діюча речовина толтразурил і застосовується так само як і Байкокс. Відгуки покупців про цей препарат дозволяють стверджувати що Кокципродин впевнено конкурує з Байкоксом за якістю і, тим більше, за ціною.
З вітчизняних аналогів також слід уважно придивитися до препарату Соликокс виробництва ТОВ «АТ Біофарм» р. Харків. Соликокс-кокцидиостатик широкого спектру дії. В якості діючої речовини містить диклазурил – новий високоефективний кокцидиостатик з групи бензенацетонитрилов. Соликокс діє на всі види кокцидій у птахів, свиней, кроликів, великої та дрібної рогатої худоби. Його противококцидиозная активність вище, ніж у будь-якого іншого сучасного кокцидиостатика, це малотоксичний препарат і багаторазова (навіть у 50 разів(!) ) передозування не призводить до отруєнь або інших небажаних наслідків. Препарат поєднується з будь-якими іншими ветеринарними препаратами. Його можна застосовувати в умовах підвищеної температури і вологості, в умовах теплового стресу. Соликокс являє собою в'язку рідину, випускається у флаконах по 10 мл і 1 л. Птиці препарат призначають у дозі 2 мл на 1 л питної води протягом 2 діб. Соликокс можна дати в рідкому вигляді через медікатор, або розчиняють водою у співвідношенні не менше 10 л води на 1 л Соликокса; Кроликам, телятам, ягнятам, козенятам-0,4 мл на 1 кг маси тіла на добу з питною водою протягом 2 діб, що відповідає 1 мг діючої речовини на 1 кг маси тіла на добу. Соликокс задають в рідкому вигляді або розчиняють водою у співвідношенні не менше 10 л води на 1 л Соликокса; Поросятам-2 мл на 1 кг маси тіла безпосередньо через рот одноразово.
Практика застосування цього препарату, постійно зростаючий попит на нього і стабільно зростаючі темпи реалізації у ветеринарних аптеках дозволяють зробити висновок, що Соликокс не тільки не поступається по ефективності Байкоксу, а навіть перевершує його принаймні в економічній складовій. Ціна Соликокса за 1 літр становить близько 440 грн.
Не менш популярним кокцидиостатиком є Ампролин – 300 ВП виробництва фірми Interchemie (Голландія). Препарат являє собою білий кристалічний водорозчинний порошок зі слабким запахом, а в якості діючої речовини Ампролиум гідрохлорид, який не всмоктується в шлунково-кишковому тракті і діє на кокцидій, які перебувають на слизових оболонках кишечнику і в підслизовому шарі. У рекомендованих дозах Ампролин – 300 ВП не володіє мутагенною, сенсибілізуючої, ембріотоксичну і тератогенну дію. Терапевтична концентрація в організмі зберігається 24 години. Виводиться препарат головним чином у незміненому вигляді з фекаліями протягом 3-4 днів. При постійному введенні з питною водою, Ампролин – 300 ВП допоможе запобігти виникненню кокцидіозів у курей (бройлерів, ремонтного молодняку, несучок та племінних), фазанів і індиків, а також у ягнят і кроликів. Він допомагає запобігти розвитку клінічних ознак захворювання. Ампролин – 300 ВП сприяє досягненню оптимальних приростів і зниження витрати кормів на одиницю продукції, сумісний з вітамінами, мінеральними добавками, ферментами, антибіотиками та пробіотиками.
У ветеринарних аптеках можна придбати вітчизняний Ампролиум 22% в пачках по 10 г, 15 г, 20 г, 25 г, 30 г, 40 г, 50 г, 80 г, 100 г, 150 г, 200 г, 250 г, 300 г, 500 г, 1000 г. виробництва «Укрзооветпромпостач» який є абсолютно точним аналогом Ампролина-300 ВП але з меншим вмістом діючої речовини.
Компанія ТОВ «Ветсинтез» виробляє кокцидиостатик Ампролинвет 12,5% у вигляді перорального розчину, який задають птиці з питною водою. Діючою речовиною цього препарату є ампролиум гідрохлорид. Препарат випускають в ампулах по 1 мл і флаконах 1 л. Ціна на Ампролинвет 12,5% за 1 л становить 876 грн. За тією ж ціною за 1 кг можна придбати і Ампролинвет в порошку.
Все більш популярним стає новий препарат від ТОВ «АТ Біофарм» Диакокс 0,2%. Діючою речовиною цього кокцидиостатика є диклазурил, якого міститься 2 г на 1 кг препарату. Диакокс малотоксичний, діє на всі види кокцидій, його противококцидная активність вище, ніж у всіх відомих на сьогоднішній день препаратів проти кокцидіозу, він сумісний з будь-якими ветеринарними препаратами, вітамінами та вітамінно-мінеральними добавками, може бути підданий тепловій обробці, экструдированию, гранулювання, добре змішується з кормом. Він не накопичується в органах і тканинах тому його можна задавати птиці та інших тварин до забою.
Диакокс застосовують всередину з кормом індивідуально або груповим методом у наступних дозах:
Бройлери 1 мг на 1 кг готового корму з 1 дня життя до кінця відгодівлі.
Курчата, каченята, гусенята, фазанята 1 мг на 1 кг готового корму з 1 дня життя до 16-тижневого віку.
Індичата 1 мг на 1 кг готового корму з 1 дня життя до 14-тижневого віку.
Кроленята, телята, ягнята, козенята 1 мг на 1 кг маси тіла одноразово за показаннями. Повторити через 3 тижні.
Препарат змішують з кормом, або задають всередину в наступних пропорціях:
Диакокс 0,2%
Бройлери, курчата, каченята, гусенята, фазанята 0,5 кг на 1 т готового корму
Кроленята, телята, ягнята, козенята 0,5 г на 1 кг маси тіла.
Препарат випускається в упаковках по 50 г , 1 кг і 25 кг
На мій погляд дуже зручний і вигідний препарат. Ціна Диакокса за 1 кг становить близько 200 грн. Фермерам, які містять досить велике поголів'я птиці вигідніше купити 25 кг препарату Диакокс 0,2%
У наступній частині розглянемо інші ветеринарні препарати комплексної дії з групи антибіотиків і сульфаніламідів, які теж широко застосовуються для лікування кокцидіозу птиці, кроликів та поросят. Сподіваюся стаття стала корисною для Вас і хоча б частково і тепер Ви можете вибрати підходящий для своїх умов препарат і знаєте чим лікувати кокцидіоз.
Заходьте на сайт нашої ветаптеки і виберіть найбільш підходящий для Вас препарат. Так само можна отримати консультацію у ветеринарного лікаря за телефоном +380505301788
- Я назвав цю статтю «Як правильно годувати собаку» і назва увазі що я зараз дам відповіді на всі питання, і я знаю точно як правильно годувати цуценя або дорослу собаку, або собаку в похилому віці. Насправді все не так просто.
- У минулій статті https://vetapteka.sumy.ua/a366306-pro-antibiotiki.html ми дізналися що таке антибіотики і коли їх призначають. З моменту винаходу антибіотиків, а це було в 1928 році, все що пов'язано з ними обросло безліччю міфів і страхів.