Вирощування ремонтних телиць. Сучасні підходи.
Таким чином, один з головних аспектів молочного скотарства — вирощування ремонтного молодняку, здатного в майбутньому забезпечити високу продуктивність.
Вирощування телички необхідно розпочинати не в день її появи на світ, а в день запуску корови, оскільки сухостійний період має велике значення для отримання повноцінного приплоду. Збереження теляті та вік першого отелення залежить від процедури першої випойки теляті.
Як відомо, теля народжується стерильним, у неї відсутній власний імунітет, а тому в ідеалі теляті в першу годину життя необхідно випоїти 1,5-2 літри молозива. Молозиво — це еліксир життя для новонародженого, адже містить 15-16% білку, що в 5 разів більше, ніж у молоці. Імуноглобуліни, антитіла, яких у молозиві міститься від 50 до 150 м в одному літрі, стовідсотково всмоктуються через кишечник безпосередньо в кров. Через 9-10 годин всмоктування скорочується наполовину, а через добу кишечник вже не в змозі вибірково всмоктувати імуноглобуліни, тому всмоктує все, що міститься в кишечнику — мікроорганізми, токсини тощо.
Наголошую, що в жодному разі не можна задавати теляті першу порцію молозива понад два літри, адже сичуг по об єму його не сприйме і це призведе до загнивання і діареї. За першу добу життя теля напувають двічі — не більше 3-4 л молозива.
Отож, якщо теляті не згодувати молозиво одразу після появи на світ, постраждає не тільки його імунітет, а й виникне великий ризик мікробної (кишкової) інфекції. Упродовж 3-4 тижнів життя резистентність організму забезпечується тільки за рахунок колострального імунітету.
На молочнотоварних фермах України сьогодні в середньому телятам випоюють 190-230 л натурального молока і таку ж кількість знежиреного молока чи замінника. Головне в цей період — не допустити захворювання телят.
Фахівці Голландії считают за обов'язкове випоїти теляті за перші 20 днів життя 100-110 л молока.
Починаючи з 2-3 дня життя, телятам потрібно давати невеликі порції стартерного комбікорму. Телята споживають його небагато, доки не досягнуть віку 14-21 день, тому що до 21 дня підшлункова залоза не синтезує фермент амілазу, яка розщеплює крохмаль.
З третього тижня телята вже гарно їдять концентровані і грубі корми. Найкращий грубий корм — це високоякісне люцернове сіно, телята ним смакують. Поєднання згодовування сіна і смачного стартерного комбікорму на ранньому етапі розвитку стимулює розвиток м язів рубця, а концентрати — розвиток папіл (ворсинок) рубця.
Коли телята споживають твердий корм, їм потрібен вільний доступ до свіжої якісної води, адже її нестача стримує поїдання концентрованого корму. Але за годину до випойки молока і через годину після того вода від теляті забирається заради уникнення діареї.
Як тільки телята споживатимуть за добу півкілограма стартерного комбікорму, денну порцію молока поступово зменшують.
Відлучати теля бажано тоді, коли воно з'єднання їдає щодня щонайменше 1-1,5 кг комбікорму. Як правило, це відбувається після 45 дня життя при досягненні ваги 65 кг. Відлучають телят повністю до трьохмісячного віку. А з четвертого місяця поступово переводять із раціону молочних телят на раціон старшої вікової групи. Згодом вони переходять на дорослий раціон.
Утримувати телят бажано в індивідуальних будиночках до досягнення ними 60-денного віку і ваги не менше 65-70 кг
Щоб виростити гарну телицю і нетеля з майбутньою високою молочної продуктивністю, необхідно регулювати середньодобові привіси. До 4-місячного віку телички можуть мати середньодобові привіси навіть 900-1000 г, альо з 6 до 9 місяця — в жодному разі не більше. Адже в цей період розвиваються молочні залози, і 800-850 г — такими мають бути найоптимальніші привіси.
За 6 місяців теля з'єднання їдає 260 кг сіна, 400 кг сінажу і силосу, 180 кг комбікорму.
Компанія «Укрзооветпромпостач» для збалансованої годівлі телят, телиць виробляє:
високоякісний стартовий комбікорм в гранулах для телят віком 0-2 місяці і 2-4 місяці;
премікс «Зоовіт — молоде теля» для телят віком 10-75 днів та для телят віком 2-6 місяців;
премікс 1% «Зоовіт — здорове теля» для молодняку віком 6-15 місяців;
комбікорм для молодняку ВРХ віком 76-115 днів;
комбікорм для молодняку ВРХ віком 115-400 днів;
білково-вітамінна добавка 20% для молодняку ВРХ віком 2-6 місяців.
При такій схемі годівлі та утриманні можна стовідсотково зберегти телят і вони матимуть у двомісячному віці масу тіла 75-80 кг, в 4 місяці — 125-130 кг, в 6 місяців — 175-180 кг. У 12 місяців маса тіла телиці винна становити 60% ваги дорослої корови (600 кг м. т. корови — 360 кг м. т. телиці; 500 кг м. т. корови — 300 кг м. т. телиці).
Телиці української молочної породи у віці 14-15 місяців повинні мати масу тіла мінімум 360-380 кг, висоту в холці 125-127 см, їх осіменяють, а в 24 місяці отримують перший отелення. В Ізраїлі телиць осіменяють
у 12 місяців з масою тіла 380-400 кг, адже для визначення даті першого осіменіння головне не вік, а маса тіла.
При такому підході до вирощування телиць первістка здатна дати не менше 6000-6500 кг молока за першу лактацію, звичайно ж, при збалансованій годівлі.
Поновлення дійного стада залежить від кількості вирощених телиць та наявних нетелів. Цей відсоток коливається від 15-20% до 30-40 відсотків.
У США вводять 40% нетелів на 100 корів, бо осіменяють корів сексованою спермою, отримуючи 97-98% теличок на 100 корів, з яких легко виростити 40 нетелів.
Ми отримуємо 74-75 телят на 100 корів, тобто 35-37 теличок, вирощуємо їх незадовільно і практично багато з них вибраковується з різних причин. Питання ремонту стада корів в Україні вирішується, на жаль, незадовільно, і сьогодні закупити вітчизняних телиць парувального віку чи нетелів неможливо.
- Я назвав цю статтю «Як правильно годувати собаку» і назва увазі що я зараз дам відповіді на всі питання, і я знаю точно як правильно годувати цуценя або дорослу собаку, або собаку в похилому віці. Насправді все не так просто.
- У минулій статті https://vetapteka.sumy.ua/a366306-pro-antibiotiki.html ми дізналися що таке антибіотики і коли їх призначають. З моменту винаходу антибіотиків, а це було в 1928 році, все що пов'язано з ними обросло безліччю міфів і страхів.