Корзина
436 отзывов
Надежный продавец Prom.ua
Заказать +380956665475 ViberЗаказать препараты
УкраинаСумская областьАхтыркаул. Батюка 36 А
+380956665475
+380956665475
+380985636273
Ветеринарные препараты и кормовые добавки от ветаптеки Захарченко О.В.
Корзина
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.

Атонія передшлунків

Атонія передшлунків

Це, напевно, одне з небагатьох захворювань, причини виникнення якого відомі давно. Та навіть знаючи сучасну наукову інтерпретацію захворювання і користуючись потужним арсеналом ветеринарних препаратів, все ж варто ознайомитися з описом атонії...

Атонія передшлунків найчастіше зустрічається у ВРХ, але також може виникати у кіз і овець. Часто­та виникнення захворювання нап­ряму залежить від умов годівлі і здебільшого зустрічається там, де часто міняють корми для годівлі тварини. Щодо сезонності, то атонія характерна для зимового періоду.

Понад сто років тому науковці вважали, що атонія є захворюван­ням мускулатури самих перед­шлунків. Причинами, які зумовлю­вали її виникнення, називали тяжкі отели, транспортування під дією психічних подразників. Такі атонії швидко проходять, але можуть перейти у хронічну форму. Також атонію здатні викликати гострі інфекційні захворювання, що суп­роводжуються лихоманкою, і родильний парез.

Хронічна атонія виникає внаслі­док хронічного переповнення руб­ця. Неякісні корми, до яких відно­сили м’якину, полову, солому, заболочене сіно, осоки, відходи зі складів зерна, жмихи, висівки, зер­но грубого помолу, також виклика­ють атонію. Не менш небезпечни­ми є жорсткі корми — сіно, що тривалий час сушиться у дощову погоду, та грубе люцернове сіно.

Вторинна атонія передшлунків, вважали, вини­кає внаслідок травматичних пош­коджень передшлунків або ж не­правильного розміщення плода у черевній порожнині в останній період тільності, коли плід розмі­щується зліва. Усі вищевказані фактори сприяють зменшенню збудження і скорочення самих передшлунків.

Нинішньому поколінню ветери­нарних спеціалістів необхідно зна­ти, що колись скорочення рубця визначали за 5 хвилин і люди на це звертали увагу. При цьому ліку­вання даного захворювання поля­гало, передусім, у дієті, задаванні кухонної солі, хлібного відвару або молока. Головним у лікуванні нази­вали масаж рубця і збудження його моторики. До засобів, що активізу­вали моторику рубця, відносили алкоголь, який задавали кожні дві години по 50 мл самогону, червоного вина — 150-250 мл. Добрі результати дають 1-2 столові ложки соляної кислоти на винну пляшку води (це близько 0,7 л), щоденно, по кілька разів. Крім того, задавали кухонну і глауберову сіль.

Ось так описувалися причини виникнення даного захворювання та лікування на початку XX століття.

Сьогодні визначення причин, які могли б викликати атонію перед­шлунків, суттєво не змінилося, однак науковцям вдалося атонію передшлунків виділити як два окремі захворювання — ацидоз і алкалоз рубця.

Збільшення кислотності рубця у багатьох випадках супроводжу­ється збільшенням у крові рівня молочної кислоти, неорганічного фосфору і глюкози та зниженням рівня бікарбонатів, тому розвива­ється ацидоз. При зниженні рН зменшується кількість бактерій, які розщеплюють клітковину, гинуть найпростіші, натомість збільшується кількість грам позитивних бактерій.

При згодовуванні переважно гру­бих кормів у мікрофлорі рубця переважають целюлозолітичні бактерії. Зі згодовуванням у вели­ких кількостях зернових і легко ферментованих кормів мікрофло­ра рубця зазнає значних якісних змін у бік переважання Streptococcus bovis. У таких випадках розви­вається атонія рубця з досить важ­ким перебігом.

Ці особливості необхідно знати усім спеціалістам ветеринарної медицини. Отже, перед тим, як приступити до лікування атонії передшлунків, необхідно визначити рН рубця.

Якщо виявилося, що вміст рубця має кислу реакцію, то для її ней­тралізації застосовуємо 200-250 г харчової соди, розчиненої у 10 літ­рах води. Всередину задаємо дріж­джі, відвар насіння льону, внутрішньовенно — не менше 1000 мл 1,4 % розчину харчової соди. При алкалозі і ацидозі внутріш­ньо задаємо 250-300 мл горілки і соняшникової олії, всього 0,5 л. Якщо вміст рубця має лужне середовище, то 1-2 л столового оцту розводимо в 10-20 літрах води і задаємо внутрішньо для нормалізації кисло-лужного балан­су. Внутрішньовенно вводимо по 200 мл хлориду натрію 10%, каль­цію хлориду 10%, глюкози 40% та вітаміни групи В.

При дисфункції рубця порушу­ються функції інших передшлунків. Відбувається також порушення бактеріальних процесів травлення внаслідок зниження активності окремих видів бактерій та най­простіших. Слід відзначити, що при даному захворюванні істотно змен­шується вміст жиру в молоці.

Для лікування ефективні сольові, проносні засоби та препарати, що посилюють румінацію. Дуже добрі результати дає застосування вмісту рубця здорової корови. Цю опера­цію проводимо при допомозі зон­да Черкасова: задаємо в рубець 10 літрів теплої води і виводимо її назад у відро в кількості 3-5 літрів, розводимо в 10 літрах води і задає­мо внутрішньо хворій корові.

Іншими спеціалістами ветеринар­ної медицини для лікування атонії передшлунків застосовується нас­тупна схема лікування: 15 мл нас­тойки чемериці розводимо в 0,5 літ­рах води, задаємо внутрішньо. Крім того, готується суміш — 0,5 літра горілки, 100 г дріжджів, 200 г цукру, молоко (бажано кис­ле) — і задається внутрішньо.

Практично кожний лікар вете­ринарної медицини має власну схему лікування даного захво­рювання, але, як і колись, для запуску моторики коли виникла атонія передшлунків використовують алкоголь, моло­ко, соляну кислоту або оцет. Принцип лікування приблизно однаковий, з деякими відміннос­тями.

 

За матеріалами журналу "Здоров'я тварин і ліки"

Другие статьи
  • Как правильно кормить собаку
    Я назвал эту статью «Как правильно кормить собаку» и название подразумевает что я сейчас дам ответы на все вопросы, и я знаю точно как правильно кормить щенка или взрослую собаку, или собаку в преклонном возрасте. На самом деле все не так просто.
  • Мифы об антибиотиках
    В прошлой статье https://vetapteka.sumy.ua/a366306-pro-antibiotiki.html мы узнали что такое антибиотики и когда их назначают. С момента изобретения антибиотиков, а это было в 1928 году, все что связано с ними обросло множеством мифов и страхов.